Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 17 Septembrie 2021
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalprotectiadatelor.ro Un produs marca Rentrop&Straton

Societate medicala cu laborator

valabil la 13 Apr 2018
Andrei Savescu Raspuns oferit de
Andrei Savescu
Avocat


Intrebare: Suntem o societate medicala cu laborator si ambulatoriu de specialitate(unde se acorda consultatii) in contract si cu Casa de Aigurari Judeteana, care cere pentru a deconta serviciile date ale pacientilor.Societatea noastra este obligata sa implementeze cerintele impuse de regulament?

Cum trebuie sa ne organizam activitatea si cui trebuie sa ne adresam?Ce documente trebuie sa intocmim?

Specific ca pe formularul unde pacientul isi trece datele noi am specificat ca el trebuie sa-si dea consimtamintul pentru prelucrarea datelor si avem o procedura de confidentialitate a datelor.

Raspuns: Da, Regulamentul este aplicabil societatii dumneavoastra. Nu este nevoie de consimtamantul pacientilor pentru colectarea datelor cu caracter personal, insa nu este nevoie de consimtamant doar daca datele pe care le colectati sunt strict cele impuse de prevederile legale care va sunt aplicabile, specifice activitatii dumneavoastra principale. Daca decideti sa colectati si alte date, atunci pentru acelea aveti nevoie sa obtineti consimtamantul pacientilor.

Deopotriva, aveti nevoie sa obtineti consimtamantul pacientilor daca prelucrati datele lor si in alte scopuri decat cele prevazute de legislatia care va este aplicabila. Pe de alta parte, desi nu este nevoie de consimtamant, este necesar sa informati pacientii, adica sa le furnizati informatiile prevazute de art. 13 din Regulament. Trebuie sa informati fiecare pacient cu privire la identitatea si datele de contact ale operatorului si, dupa caz, ale reprezentantului acestuia, scopurile in care sunt prelucrate datele cu caracter personal, precum si temeiul juridic al prelucrarii, daca furnizarea de date cu caracter personal reprezinta o obligatie legala sau contractuala sau o obligatie necesara pentru incheierea unui contract, precum si daca persoana vizata este obligata sa furnizeze aceste date cu caracter personal si care sunt eventualele consecinte ale nerespectarii acestei obligatii .a.

Pe de alta parte, in regulamentul intern si in fisele posturilor personalului dumneavoastra trebuie sa aveti prevederi referitoare la protectia datelor, inclusiv sanctiuni in cazul incalcarii acestor prevederi. In plus, trebuie sa existe o persoana desemnata pentru preluarea eventualelor plangeri ale persoanelor vizate. Daca prelucrati pe scara larga datele personale, aveti si obligatia sa desemnati un responsabil cu protectia datelor cu caracter personal (DPO).

Newsletter portalprotectiadatelor.ro

Munca la domiciliu - Aspecte practice privind GDPR

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalprotectiadatelor.ro si primesti cadou Raportul special "Munca la domiciliu - Aspecte practice privind GDPR"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x