Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 28 Martie 2020
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalprotectiadatelor.ro Un produs marca Rentrop&Straton

CNP-ul si factura fiscala


Intrebare: 1. Pentru vanzarea unui mijloc fix al unei societati catre o persoana fizica se poate solicita CNP? 2. Dar in cazul in care persoana fizica achizitioneaza produse direct de la firma care le produce, firma care vinde, de regula, persoanelor juridice si doar ocazional persoanelor fizice? In ambele cazuri este obligatoriu consimtamantul persoanei fizice? 3. Aveti un model de consimtamant pentru inscrierea CNP unui client pe factura fiscala?

Raspuns:
1. Pentru vanzarea unui mijloc fix al unei societati catre o persoana fizica se poate solicita CNP?
Raspuns: Doar in masura in care exista norme imperative contabile care solicita expres acest lucru (CNP-ul).

2. Dar in cazul in care persoana fizica achizitioneaza produse direct de la firma care le produce, firma care vinde, de regula, persoanelor juridice si doar ocazional persoanelor fizice? In ambele cazuri este obligatoriu consimtamantul persoanei fizice?
Raspuns: Potrivit dispozitiilor art. 6 alin. (1) din GDPR, prelucrarea este legala numai daca si in masura in care se aplica cel putin una dintre urmatoarele conditii:
a) persoana vizata si-a dat consimtamantul pentru prelucrarea datelor sale cu caracter personal pentru unul sau mai multe scopuri specifice;
b) prelucrarea este necesara pentru executarea unui contract la care persoana vizata este parte sau pentru a face demersuri la cererea persoanei vizate inainte de incheierea unui contract.

In cazul achizitionarii unor produse, prelucrarea datelor nu se face pe baza consimtamantului persoanei (lit. a) de mai sus) ci pentru executarea unui contract la care persoana vizata este parte (lit b) de mai sus). Astfel incat, nu este necesar consimtamantul persoanei vizate. Consimtamantul se cere persoanei vizate atunci cand de exemplu este vorba despre marketing direct, newsletter etc.

3. Aveti un model de consimtamant pentru inscrierea CNP unui client pe factura fiscala?
Raspuns: Potrivit Codului Fiscal, CNP-ul nu este un element obligatoriu necesar a fi inscris in cuprinsul facturii, fiind oportun in contextul noii reglementari europene ca datele cu caracter personal inscrise pe facturi sa se limiteze la nume, prenume si eventual adresa de domiciliu completa (in plus, asa cum se mentioneaza in OMFP nr. 2264/2016 completarea CNP/NIF este obligatorie in situatia in care persoana impozabila il colecteaza de la persoana fizica din facturi, contracte (de prestari servicii, de furnizare utilitati, v nzari de bunuri mobile si imobile etc.); in lipsa acestuia, se vor declara numele, prenumele si adresa persoanei fizice. ). Numele si prenumele sunt si ele date cu caracter personal, totusi CNP-ul se distinge de celelalte date, deoarece este o data mult prea sensibila, in sensul in care in proiectul de lege pentru aplicarea GDPR este specificat ca societatile care colecteaza CNP-uri vor trebui sa aiba angajat/desemnat un specialist care sa fie responsabil cu protectia datelor cu caracter personal (DPO). Astfel, codul numeric personal nu ar trebui sa fie folosit dec t in cazul in care chiar este nevoie de el sau in cazul in care este cerut de autoritati, deoarece persoanele vizate pot fi identificate in baza lui in foarte multe situatii. In calitate de operator de date cu caracter personal aveti obligatia, potrivit GDPR, sa instituiti masuri tehnice si organizatorice pentru protectia datelor cu caracter personal (proceduri interne pentru protectia datelor, instruirea angajatilor cu privire la GDPR, tinerea unei evidente a activitatilor de prelucrare a datelor cu caracter personal, informarea persoanelor vizate cu privire la drepturile lor instituite prin GDPR, respectarea drepturilor persoanelor vizate etc.).

Newsletter portalprotectiadatelor.ro

Top 3 studii de caz bazate pe amenzile GDPR

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalprotectiadatelor.ro si primesti cadou Raportul special "Top 3 studii de caz bazate pe amenzile GDPR"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x