Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 24 Mai 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Obtinere consimtamant in cazul existentei unui contract de prestari servicii

Andreea COMAN Raspuns oferit de
Andreea COMAN
Avocat SAVESCU & ASOCIATII
valabil la 01 Oct 2018

Intrebare: Agentia Nationala de Administrare Fiscala solicita, in baza prevederilor art. 58, din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala „datele de identificare ale persoanelor fizice care au exploatat mai mult de 20 metri cubian masa lemnoasa in perioada 2012 - 2017, in vederea determinarii starii de fapt fiscale a acestora”. In acest caz, se aplica prevederile art. 6, alin. (1), lit. c) din Regulamentul (UE) 2016/679 ? Avand in vedere ca aceste persoane sunt parte dintr-un contract incheiat cu institutia noastra (contracte de prestari de servicii), este necesara informarea sau obtinerea consimtamantului acestora pentru a transmite datele lor personale catre ANAF ? Care „date de identificare” considerati a fi transmise, intrucat ANAF nu a precizat acest aspect ?

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalprotectiadatelor.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 25 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 569 intrebari si raspunsuri.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Obtinere consimtamant in cazul existentei unui contract de prestari servicii

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalprotectiadatelor.ro

Top 10 intrebari si raspunsuri referitoare la implementarea GDPR

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalprotectiadatelor.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 intrebari si raspunsuri referitoare la implementarea GDPR"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x