Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 24 Noiembrie 2020
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis
portalprotectiadatelor.ro Un produs marca Rentrop&Straton

Desemnarea responsabilului cu protectia datelor conform art. 37 din Regulament

valabil la 03 Iul 2018
Alexandru MATEI Raspuns oferit de
Alexandru MATEI
Avocat


Intrebare: Odata cu intrarea in vigoare incepand cu data de 25.05.2018 a Regulamentului (UE) 2016/679 al Parlamentului European si al Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date s-a pus problema daca fiecare entitate care prelucreaza date cu caracter personal are sau nu obligatia de a numi un responsabil cu prelucrarea si protectia datelor cu caracter personal.



Din discutiile cu partenerii comerciali ai societatii a reiesit ideea ca acestia nu au desemnat un responsabil cu protectia datelor raportandu-se la prevederile art.37 din Regulament.

Punctul meu de vedere este ca in orice caz, desemnarea unui responsabil se poate face nu doar in situatiile in care este obligatorie, potrivit Regulamentului, ci orice operator poate sa-si desemneze un responsabil. Un argument logic ar fi faptul ca in orice societate exista departamente specializate: contabilitate, resurse umane, sanatate si securitate in munca, etc. carora administratorul le deleaga aceste atributii. Este adevarat ca responsabilitatea privind protectia datelor apartine operatorului (administratorului), insa din punctul meu de vedere delegarea acestori sarcini catre un departament specializat care se preocupa de respectarea dispozitiilor Regulamentului reprezinta o optiune demna de analizat..



As dori sa aflu si punctul dvs. de vedere cu privirea la necesitatea desemnarii unui responsabil cu protectia datelor dar si la urmarile asumarii voluntare de catre cei care-si desemneaza un astfel de responsabil.

 

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalprotectiadatelor.ro

Testeaza GRATUIT sau logheaza-te in contul tau pentru a avea acces la raspunsul articolului
Desemnarea responsabilului cu protectia datelor conform art. 37 din Regulament

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 03 iul 2018.

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 25 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 810 intrebari si raspunsuri.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.
SMS
VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Newsletter portalprotectiadatelor.ro

Top 3 studii de caz bazate pe amenzile GDPR

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalprotectiadatelor.ro si primesti cadou Raportul special "Top 3 studii de caz bazate pe amenzile GDPR"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Articole similare

12Iun2020

Incident de securitate si mod de instiintare autoritate

de Andrei Savescu valabil la 12 Iun 2020
18Feb2020

Conflict de interese in cazul analistilor de credit

de Andreea COMAN valabil la 18 Feb 2020
12Feb2020

Modalitatea de renuntare la DPO

de Andreea COMAN valabil la 12 Feb 2020
10Feb2020

Inteferenta functie de baza si functie de DPO

de Andreea COMAN valabil la 10 Feb 2020
x