Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 22 August 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Corectitudine solicitare scrisa

Andreea COMAN Raspuns oferit de
Andreea COMAN
Avocat SAVESCU & ASOCIATII
valabil la 11 Feb 2019Conform legislatiei in vigoare!

Intrebare: Printr-o solicitare scrisa, transmisa prin e-mail catre DPO-ul entitatii, un angajat solicita stergerea numarului de telefon mobil personal din baza de date a angajatorului intrucat considera ca aceasta data cu caracter personal nu este necesara si concludenta pentru gestionarea raporturilor de munca. Solicita, de asemenea, ca stergerea acestei date sa i se comunice la adresa de e-mail de pe care a fost tansmisa cererea. Este corecta si conforma acesta solutionare?



DPO-ul, dupa ce solicita pe e-mail si primeste confirmarea identittii printr-un sms transmis telefonic, constat ca motivul stergerii datei cu caracter personal nu justifica acesta operatiune, intrucat se considera ca prelucrarea numarului de telefon este adecvata - reprezentand modalitatea de a contacta si informa angajatul intr-un mod facil, relevanta angajatul detine acest numar de telefon si a fost pus la dispozitia angajatorului de catre angajat iar utilizarea acestei date a fost limitata la ceea ce este necesar pentru gestionarea relatiilor de munca, conform legislatiei muncii si Contractului Individual de munca.



Prelucrarea acestei date nr. de telefon al angajatului este luata in evidenta in fisa de evidenta a activitatilor de prelucrare a datelor cu caracter personal. Angajatul a semnat o Declaratie din care rezulta faptul ca a fost informat referitor la scopul prelucrarii datelor sale cu caracter personal, precum si despre drepturile si obligatiile sale in context GDPR. In concluzie, nu s-a dat curs solicitarii stergerii numarului de telefon al angajatului intrucat:

-datele sunt necesare pentru indeplinirea scopului stabilit initial gestionarea relatiilor de munca;

-prelucrarea nu s-a efectuat in baza consimtamantului;

-nu exista motive legitime care sa prevaleze in ceea ce priveste prelucrarea sau persoana vizata se opune in temeiul art. 21 alin (2);

-datele cu caracter personal au fost prelucrate legal;

-nu exista o obligatie legala pentru stergerea datelor;

-datele cu caracter personal nu au fost colectate in legatura cu oferirea de servicii ale societatii informationale.

Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii portalprotectiadatelor.ro

Login utilizator

De ce sa ma inregistrez?

  • 25 de experti sunt la dispozitia ta 24 / 7 / 365!
  • Ai acces la o baza de date cu 622 intrebari si raspunsuri.
  • Toate informatiile din portal iti stau la dispozitie oricand si din orice locatie!
  • Accesul total in portal + consultanta personalizata te costa acum doar 4.15 lei/zi, TVA inclusa.

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Corectitudine solicitare scrisa

SMS
ACCES INSTANT la intrebare si raspuns platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea care prezinta interes pentru dvs. platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.

Newsletter portalprotectiadatelor.ro

Top 10 intrebari si raspunsuri referitoare la implementarea GDPR

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalprotectiadatelor.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 intrebari si raspunsuri referitoare la implementarea GDPR"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Articole similare

21Aug2019

Lamuriri pentru tipul operatorilor

de Andrei Savescu valabil la 21 Aug 2019
16Aug2019

Calificarea rolurilor de operator si imputernicit

de Andrei Savescu valabil la 16 Aug 2019
08Aug2019

Rolul unui furnizor de servicii

de Andreea COMAN valabil la 08 Aug 2019
29Mai2019

Monitorizarea angajatilor - temei de prelucrare

de Andreea COMAN valabil la 29 Mai 2019
x