Standard ocupational pentru DPO
Intrebare: O firma cu 140 angajati, profil activitate tratarea si acoperirea metalelor (in cadrul santierului naval), nu facem comert online, nici marketing sau promovare de produse. Lucram doar cu persoane juridice, dar ca orice firma avem compartimente de HR, salarizare, contabilitate, SSM, in cadrul carora angajatii nostrii prelucreaza doar in scopul prevazut de legislatia muncii si a sanatatatii si securitatii in munca, date cu caracter personal ale angajatilor nostrii, pentru executarea contractelor individuale de munca (angajam muncitori, avem dosare de personal, prelucram REVISAL, avem o aplicatie informatica ptr salarii, fise de aptitudini medicina muncii).
Noi am numit totusi prin decizie interna a directorului general, ca DPO, un coleg fara studii superioare (functia maistru) care a urmat curs de DPO, ptr ca toti cei care avem studii superioare prelucram direct datele angajatilor nostrii, si am modificat fisa postului cu 2 componente si anume de maistru 80% din activitate si de DPO cu 20% din activitate, fara a intocmi in pe langa CIM-ul intial, un alt CIM cu timp de munca partial doar ptr DPO, iar in REVISAL am lasat incadrarea ca maistru. Momentan alta varianta nu am avut, nici cu externalizarea DPO. Avem rugamintea sa ne precizati daca este corect cum am procedat si daca trebuie conf Regulamentului sa notificam ANSPDCP, ori sa le transmitem macar un email cu numele responsabilului, sau nu trebuie nici macar un email dat fiind faptul ca nu avem risc ridicat?
Noi am numit totusi prin decizie interna a directorului general, ca DPO, un coleg fara studii superioare (functia maistru) care a urmat curs de DPO, ptr ca toti cei care avem studii superioare prelucram direct datele angajatilor nostrii, si am modificat fisa postului cu 2 componente si anume de maistru 80% din activitate si de DPO cu 20% din activitate, fara a intocmi in pe langa CIM-ul intial, un alt CIM cu timp de munca partial doar ptr DPO, iar in REVISAL am lasat incadrarea ca maistru. Momentan alta varianta nu am avut, nici cu externalizarea DPO. Avem rugamintea sa ne precizati daca este corect cum am procedat si daca trebuie conf Regulamentului sa notificam ANSPDCP, ori sa le transmitem macar un email cu numele responsabilului, sau nu trebuie nici macar un email dat fiind faptul ca nu avem risc ridicat?
Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii logati. Clic aici pentru a intra in cont
Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 18 mai 2018.
Articole similare din categoria DPO
19Oct2023
Numirea unui angajat din departamentul IT in functia de DPO. Conflict de interese
de Andrei Savescu
valabil la 19 Oct 2023
25Oct2021
Poate fi desemnat resposabil DPO - Directorul Directiei Tehnologia Informatiei?
de Andrei Savescu
valabil la 25 Oct 2021
06Ian2021
Conflict de interese in cazul in care responsabilul cu protectia datelor este numit si secretar
de Andrei Savescu
valabil la 06 Ian 2021
28Sep2020
Activitati ce trebuie intreprinse de DPO
de Colectivul de Specialisti Rentrop&Straton
valabil la 28 Sep 2020
18Feb2020
Conflict de interese in cazul analistilor de credit
de Andreea COMAN
valabil la 18 Feb 2020
Un produs marca 