Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Autentificare Inregistrare cont
Portal actualizat la 22 Mai 2019
Contine toate actele normative din domeniu, actualizate la zi - parteneriat Legis

Angajati temporari si monitorizare video

Laurentiu Petre Raspuns oferit de
Laurentiu Petre
Avocat
valabil la 21 Feb 2019Conform legislatiei in vigoare!

Intrebare: In situatia in care societatea incheie un contract de punere la dispozitie de personal cu un Agent de munca temporara, sub aspectul protectiei datelor cu caracter personal, este suficienta inserarea unei clauze in contractul respectiv sau este necesara incheierea unui acord separat intre cele doua parti? In cadrul societatii functioneaza sisteme de supraveghere video si sistem de pontaj. Avand in vedere faptul ca salariatii temporari nu au calitatea de angajati, care este documentul care trebuie comunicat acestora cu privire la protectia datelor personale?

Raspuns:
In situatia in care societatea incheie un contract de punere la dispozitie de personal cu un Agent de munca temporara, sub aspectul protectiei datelor cu caracter personal, este suficienta inserarea unei clauze in contractul respectiv sau este necesara incheierea unui acord separat intre cele doua parti?
Raportul juridic cu agentul de munca temporara trebuie clarificat juridic din perspectiva protectiei datelor cu caracter personal. Actul aditional, care de obicei poarta denumirea de acord cu privire la prelucrarea datelor, cuprinde (in special) masurile tehnice si organizatorice pe care partile se obliga sa le ia in vederea asigurarii unui nivel de securitate adecvat al datelor. Tot in acest acord sunt prevazute si aspecte privind raspunderea, in caz de nerespectare al dispozitiilor contractuale. Prin urmare, este greu imaginat o singura clauza care sa cuprinda toate aceste aspecte mentionate anterior.
In cadul societatii functioneaza sisteme de supraveghere video si sistem de pontaj. Avand in vedere faptul ca salariatii temporari nu au calitatea de angajati, care este documentul care trebuie comunicat acestora cu privire la protectia datelor personale?
Avand in vedere dispozitiile art. 88 alin. 4 din Codul muncii, potrivit carora salariatul temporar munceste sub supravegherea si conducerea utilizatorului (de munca temporara), precum si dispozitiile art. 92 din Codul muncii, referitoare la egalitatea de tratament, salariatii temporari se supun procedurilor de lucru si regulamentului intern al utilizatorului. Astfel, sunt incidente dispozitiile art. 12, 13, 14 din GDPR cu privire la informarea salariatilor in legatura cu protectia datelor care se comunica si salariatilor obisnuiti.
Pentru monitorizare, trebuie sa aveti in vedere si dispozitiile art. 5 din Legea nr. 190/2018 care stabileste ca in cazul in care sunt utilizate sisteme de monitorizare prin mijloace de comunicatii electronice si/sau prin mijloace de supraveghere video la locul de munca, prelucrarea datelor cu caracter personal ale angajatilor, in scopul realizarii intereselor legitime urmarite de angajator, este permisa numai daca:
a) interesele legitime urmarite de angajator sunt temeinic justificate si prevaleaza asupra intereselor sau drepturilor si libertatilor persoanelor vizate;
b) angajatorul a realizat informarea prealabila obligatorie, completa si in mod explicit a angajatilor;
c) angajatorul a consultat sindicatul sau, dupa caz, reprezentantii angajatilor inainte de introducerea sistemelor de monitorizare;
d) alte forme si modalitati mai putin intruzive pentru atingerea scopului urmarit de angajator nu si-au dovedit anterior eficienta; si
e) durata de stocare a datelor cu caracter personal este proportionala cu scopul prelucrarii, dar nu mai mare de 30 de zile, cu exceptia situatiilor expres reglementate de lege sau a cazurilor temeinic justificate.

Newsletter portalprotectiadatelor.ro

Top 10 intrebari si raspunsuri referitoare la implementarea GDPR

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul portalprotectiadatelor.ro si primesti cadou Raportul special "Top 10 intrebari si raspunsuri referitoare la implementarea GDPR"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

x